Ana Sayfa / Genel / İşletme Stratejisi Analizi Yaklaşımları

İşletme Stratejisi Analizi Yaklaşımları

İşletme stratejisi belirlemede kullanılan yöntemler arasında, 7-S Analiz, PİMS Analiz, Değer Zinciri Analizi ve Fonksiyonel Analiz yer almaktadır. Bu yöntemler işletmenin içsel becerilerini ve rakiplerine karşı rekabet üstünlüklerini belirlemeye yöneliktir.

7-S Analiz yöntemi, işletmenin stratejik kararlarının alınmasında kullanılan anahtar faktörler olan yapı, strateji, sistemler, staj, beceri, süreçler ve personeli analiz eder. Bu analiz işletmenin iş yapış biçimini ve yönetim yapısını belirlemeye yardımcı olur.

PİMS Analiz yöntemi, işletmenin performansını ölçmek için kullanılır. PİMS Analiz, “Pozisyonlama ve Endüstri Makro Ekonomik Analiz Sistemi” kısaltmasıdır. Bu yöntem, işletmenin sektör ortalamalarına göre performansını analiz eder ve işletmenin güçlü ve zayıf yönlerini belirler.

Değer Zinciri Analizi, işletmenin faaliyetlerinin zincirleme bir yapıda incelenmesiyle elde edilen bir analiz yöntemidir. Bu yöntem, işletmenin faaliyetlerinin kaynaklarını, ürün ve hizmetlerinin değerini ve maliyetlerini belirler. Bu analiz sayesinde işletmenin faaliyetlerinin rekabet üstünlüğü sağlayıp sağlamadığı belirlenebilir.

Fonksiyonel Analiz yöntemi, işletmenin faaliyetlerini departmanlara göre analiz eder ve işletmenin güçlü ve zayıf yönlerini belirler. Bu yöntem, işletmenin faaliyetlerini müşteri ihtiyaçlarına göre analiz ederek, işletmenin müşterilerine sunduğu değeri belirler.

Perakende ve mağazacılık sektörü için örnek vermek gerekirse; bir perakende şirketi, Değer Zinciri Analizi yöntemini kullanarak, tedarik zincirindeki kaynakları, ürünlerin değerlerini ve maliyetlerini belirleyebilir. Fonksiyonel Analiz yöntemi ise, müşterilerin taleplerini karşılamak için mağaza personeli, stok yönetimi, satın alma departmanı ve diğer faaliyetleri analiz eder.

 

4201_05_sek_5_2

 

4201_05_sek_5_3

 

Mutlaka Okumalısın!  Tüketici Davranışının Anlamı ve Temel Özellikleri

Kontrol Et

Müşterilerin Kalbini Kazanmanın Yolu: Ayrıcalıklı Yem Fiyatlandırma

PERAKENDE MAĞAZACILIK FİYATLANDIRMA STRATEJİLERİ SERİSİ #02 Perakende sektörü sürekli olarak yenilikler ve değişimlerle karşı karşıya …